Činky – základ posilování

Když poprvé nakráčíte do posilovny, nejspíš Vás nejvíce zaujme množství posilovacích přístrojů. Najdeme tu bench-press, leg-press, multi-press, další striktně zaměřené trenažéry a lavice. Ale co je nejvíc důležité a co by mělo mít každé fitness centrum, jsou činky. Máme na mysli jejich dostatečný počet a rozumně zvolený váhový rozestup mezi nimi. Jistě se ptáte, jak je to možné? Posilovnu bez přístrojů si nejspíše představit lze, ale bez činek? To je něco, jako sprchovat se v pláštěnce.

Věděli jste, že s činkami lze cvičit celé tělo? Skoro každá partie těla jde cvičit za pomocí činek. Mohli byste teď namítnout, že i na to jsou přístroje zaměřené. Ano, to jsou, ale činky jsou i přes to základním a také stavebním prvkem celého fitnessu. Nyní si řekneme, proč. Jestli už se o cvičení zajímáte, nebo ne, měli byste správně zvolit způsob trénování. Tedy i znát typy činek. Můžete zvolit činky jednoruční, nebo obouruční. Ty dále dělíme na pevné, tedy s neměnitelnou zátěží a činky nakládací. Nakládací činky se skládají z činkové tyče, určitého závaží a pojistky. Existuje ještě jeden druh činek, které jsou umístěny v podstavci s plným zatížením (např. 60kg). V čince je mechanismus, který má na každé straně činky posuvný modul, kterým si učíte, jak moc nebo málo má být činka těžká. Po tréninku umístíte činku zpět do podstavce, kde si ji může přenastavit další uživatel. Tyto činky jsou ale poměrně finančně náročné, shledáme se s nimi jen zřídka ve větších posilovnách. Nejhojnější jsou výše poznamenané činky pevné (univerzální), nakládací a činky na aerobik (ty jsou zpravidla lehké s pomocnou přezkou na ruku).

Jak jsme již zmiňovali, činky jsou nejrozšířenějším cvičícím nástrojem. S jednoručními činkami cvičíme hrudník, biceps, triceps, můžeme je využívat při výpadech na posilování nohou, při dřepech, dají se s nimi posilovat zádové svaly. Konkrétně na ramena jsou jednoruční činky velice dobrou volbou. S obouručními činkami můžeme posilovat opět biceps a triceps, můžeme je využívat na mrtvý tah. Pokud si zvolíme lomenou tyč na rozdíl od rovné, zatížíme tak bicepsy a tricepsy z jiného úhlu, což také přináší své ovoce. Jestli tedy uvažujete o nějaké domácí sadě na posilování a nechcete hned vypadat jako zelený muž z komiksů (Hulk), pořízení činek je pravděpodobně to pravé. Postačí vám dvě jednoručky a jedna obouručka s rovnou tyčí.

Co se týká zátěže, to už musíte posoudit sami. V žádném případě byste se ale neměli přecenit, protože si snadno můžete ublížit. U nakládacích činek je ta výhoda, že se dá dokupovat. Nic Vás tedy už nezastaví. Jedinou další věcí, nad kterou byste měli zauvažovat, jestli cvičíte doma a kliky Vás už omrzely, je cvičící lavice. Ta vašemu cvičení dodá opět nový rozměr. Ale o tom už je náš další článek.

Leave a Reply