Test potravinovej intolerancie Food Detective

V dnešnej dobe až veľmi veľa ľudí trpí na alergiu či potravinovú intoleranciu. Hnačka, vyrážka či opuch sú len niekoľkými prejavmi po zjedení určitej potraviny. Ak vás lekár testoval na alergie a vy si myslíte, že test na intoleranciu potravín už nepotrebujete, mýlite sa. Čítajte ďalej dozviete sa prečo.

Rozdiel medzi alergiou a intoleranciou
Rozdiel medzi potravinovou alergiou a potravinovou intoleranciou je veľký! V prvom rade, alergických na niektoré potraviny je asi 2 až 4 percent dospelých ľudí a asi 8 percent detí. Intolerancia sa týka asi 20 až 60 percent.
Alergia je prudká reakcia imunitného systému na nejakú potravinu či látku. Imunitný systém sa začne brániť tým, že produkuje protilátky IgE, začne produkovať histamín, ale i ďalšie chemické protilátky. Spustenie imunitného systému sa prejaví nádchou, ale i opuchom, svrbením či začervenaním, vyrážkou a v tom najhoršom prípade anafylaktickým šokom.
Potravinová intolerancia však nie je reakciou imunitného, ale tráviaceho systému. Nastáva vtedy, keď nejaká potravina, či jej zložka, podráždi tráviacu sústavu. Stav a rýchlosť reakcie závisí od množstva potraviny, ktorú zjete. Niekedy stačí minimálne množstvo a reakcia na seba nenechá dlho čakať. Reakcia sa však môže prejaviť až po niekoľkých hodinách. Pri alergii reakcia nastupuje veľmi rýchlo.
Niekedy sa môže stať, že zjeme viac druhov jedla, alebo pomiešame rôzne jedlá a reakcia sa dostaví až o hodinu, dve. Intoleranciu si takto veľmi ľahko pomýlime s pokazeným žalúdkom.
Ďalším rozdielom je i to, že alergia sa vyliečiť nedá, ale potravinová intolerancia sa zmierniť dá.

Test potravinovej intolerancie Food Detective
Food Detective je test potravinovej intolerancie, ktorý si môžete urobiť doma v súkromí. Na výsledky nemusíte čakať, je rýchly a jednoduchý. Otestovať sa môžete na obilniny, orechy a strukoviny, mäso, ryby, zeleninu, ovocie, ale i vajcia, mlieko, cesnak, droždie, hríby či dokonca čaj! Samozrejme, zoznam potravín je dlhší a podrobnejší.

Ako Food Detective funguje
Po zakúpení balenia, ktoré obsahuje i roztok, si zo špičky prsta odoberiete vzorku krvi. V roztoku ju rozpustíte a počkáte. Roztok odhalí prítomnosť protilátok na určitú či dokonca viac potravín. To zistíte podľa zafarbených modrých políčok. Tie si porovnáte so schémou, ktorú tiež balenie Food Detective obsahuje a hneď viete, ktorá potravina vám nerobí dobre.

Potravinovú intoleranciu netreba ignorovať. Spôsobuje totiž zápchu, hnačku, migrénu, bolesti hlavy, nespavosť, únavu, depresiu, pocit úzkosti, astmu či astmatický záchvat, ale i zápal čriev, úbytok či nárast hmotnosti, ekzém, vyrážky, akné, artritídu, cystickú fibrózu či ďalšie problémy a ochorenia.

Čo ak mám potravinovú intoleranciu
Samozrejme, pri vážnych problémoch či v tehotenstve vyhľadajte lekára. Inak najprv vyskúšajte, aké množstvo potraviny vám vadí. Možno je pohár mlieka ešte v poriadku, ale viac by vám už uškodilo. Potravine, ktorá vám robí problémy sa vyvarujte, respektíve presne si zistite, ktoré napríklad obilniny vám vadia a ktoré nie. Pozor si dávajte i na polotovary, ktoré môžu danú potravinu obsahovať. Pokiaľ ste si spravili test potravinovej intolerancie a Food Detective vám zistil len slabšiu intoleranciu, skúste danú potravinu po nejakom čase znovu zaradiť do jedálnička.

Leave a Reply